RESULTS - STRAWBERRY SHORTCAKE 10K
May 19, 2001, Upland Sportsman's Club, Plympton, Mass.

Home Page

10K Results 2 Mile Fun Run Results Scooter Race Results

10K RUN RESULTS

 Place Name Age Sex City State Club Time Pace
1 Nick Richardson 23 M Boston MA   34:47 5:36
2 Kevin Hynes 36 M Ambassadors Cou MA   36:23 5:52
3 Jeff Burn 33 M Acton MA   38:03 6:08
4 William Leitch 35 M W. Bridgewater MA   38:38 6:14
5 Mike Sellars 42 M Mashpee MA  CCAC 39:12 6:19
 6 Cliff Boyle 40 M Hingham MA 40:00 6:27
7 Scott Morse 42 M Middleboro MA   40:06 6:28
8 Peter Noyes 40 M Marshfield MA   41:08 6:38
9 Ralph A. Whitehouse  53 M Plymouth MA   41:35 6:42
10 Sean Mullen 31 M Marblehead MA 41:42 6:43
11 Chris Sabatini   M Centerville MA CCAC 42:06 6:47
12 Everett Swimm 37 M North Chatham MA   42:54 6:55
13 Steven Falletti 43 M Yarmouthport MA CCAC 43:05 6:57
14 Steven Tardy 43 M Carver MA 43:13 6:58
 15 Heather Durant 25 F Bryantville MA   43:23 6:59
16 Steven Pierce 37 M Plympton MA   43:51 7:04
17 David Mason 50 M Cotuit MA   44:09 7:07
18 Mary Peabody 46 F Dennis MA   44:28 7:10
19 Kathleen Tracey 35 F Weymouth MA   44:45 7:13
20 Brad Powers 53 M Marshfield MA   44:46 7:13
21 Andy Mills 53 M No. Easton MA   45:03 7:16
 22 Christine Hollander 41 F Abington MA   45:26 7:19
23 Tom Nally 51 M So. Dennis MA CCAC 45:34 7:20
24 Michael O'Handley 48 M E. Taunton MA   45:37 7:21
25 Ronald Drollett 31 M Plympton MA   45:38 7:21
26 Jim Pike 42 M   MA   45:44 7:22
27 Eriks Richters 26 M Framingham MA   46:03 7:25
28 Maura LeClair 38 F Mattapoisett MA   46:07 7:26
29 Peter Milt 28 M Somerville MA   46:17 7:27
30 Yellope Thomas 47 M Brockton MA   46:19 7:28
31 John MacMaster 52 M Allston MA   46:23 7:28
32 James Dupont 47 M Raynham MA   46:34 7:30
33 Daniel Fortier 37 M Carver MA   47:05 7:35
34 Andy Brennan 48 M Hanson MA   47:31 7:39
35 Candi Bourque 31 F Raynham MA   47:53 7:43
36 Clayton Gardner 49 M Whitman MA   48:31 7:49
37 Patricia Everett 48 F W. Bridgewater MA   48:47 7:52
38 Jacob Purcell 15 M Braintree MA   48:50 7:52
39 Cindy Champagne 43 F Middleboro MA   48:52 7:52
40 James Arthur 46 M Kingston MA   49:07 7:58
41 Elizabeth Corry 36 F Bridgewater MA   49:25 7:58
42 Jim Benton 47 M Carver MA   49:26 7:58
43 Obert Wheeler 57 M Canton MA   49:36 7:59
44 Jeannine Seyfert 17 F Pembroke MA   49:40 8:00
45 Jean Connolly-Cochran 50 F Marshfield MA   49:42 8:00
46 Adam Bailey 39 M Plyumpton MA   49:53 8:02
47 John Goldrosen 51 M Whitman MA   50:10 8:05
48 Donald Feguson 42 M Quincy MA   50:14 8:06
49 Cheryl Falletti 53 F Yarmouthport MA CCAC 50:26 8:07
50 Scott Henry 34 M Plymouth MA   50:33 8:09
51 Bob Holt 52 M Pembroke MA   50:37 8:09
52 John Scorza 49 M Duxbury MA   50:38 8:09
53 Michael Janak 53 M Carver MA   50:44 8:10
54 Mary Connolly 46 F Mansfield  MA   50:47 8:11
55 Stephen Milt 62 M Plymouth MA 50:52 8:12
56  Ed Sugrue 57 M Foxboro MA   50:57 8:12
57 Ronald Rege 54 M Plymouth MA   51:05 8:14
58 Linda Bates 38 F Westwood MA   51:17 8:16
59 Amy Brockelman 28 F Boston MA   51:20 8:16
60 Donald Clukies 58 M Portsmouth RI   51:25 8:17
61 Jim Maloney 47 M Woonsocket RI 51:38 8:19
62 John Dunser 33 M Plymouth MA   51:46 8:20
63 Philip Holt 48 M Plymouth MA   51:51 8:21
64 Paul Smith 47 M Osterville MA   52:09 8:24
65 Patrick Smith 35 M Bourne MA   52:18 8:26
66 Joe Silva 52 M Kingston MA   52:48 8:30
67 Joanne Corsano 47 F Buzzards Bay MA CCAC 53:39 8:39
68 Lori Noel 36 F Taunton MA   53:42 8:39
69 Rich Mosley 58 M Halifax MA FTC 54:16 8:44
70 Martin Michelson 54 M Taunton MA   54:17 8:45
71 Beth Halkett 40 F Abington MA   54:18 8:45
72 Richard Harris 57 M Duxbury MA   54:50 8:50
73 Mark Linse 46 M Sandwich MA CCAC 54:52 8:50
74 Richard Connor 56 M Sandwich MA   55:28 8:56
75 John Murphy 65 M   MA   55:34 8:57
76 Ralph Demoranville 52 M Middleboro MA   55:38 8:58
77 David Manning 17 M Plympton MA   56:00 9:01
78 Steven Monti 11 M Plympton MA   56:46 9:09
79 Corrie Merritt 18 M Halifax MA   56:47 9:09
80 Michele Crews 36 F Allston MA   57:12 9:13
81 Dee Dee Kelliher 36 F       57:50 9:19
82 Mike Lozan 58 M So. Weymouth MA   58:10 9:22
83 Darlene Whittemore 41 F Carver MA   58:18 9:23
84 Charles Grainger 65 M E. Bridgewater MA   58:39 9:27
85 Amy Pierce 26 F Middleboro  MA   58:48 9:28
86 Robert Ferreira 33 M Middleboro MA   58:49 9:28
 87 Jennifer Dirico 34 F Milton MA   58:57 9:30
88 Robin Johnson 41 F Middleboro MA   59:48 9:38
89 Heidi Anderson 37 F Wrentham MA   1:00:03 9:40
90 Bob McDermott 48 M Mansfield MA   1:00:39 9:46
91 Betsy Knapp 56 F No. Weymouth MA Colonial 1:01:24 9:53
92 David Thompson 42 M Hudson MA   1:01:59 9:59
93 Dianne Catton 26 F Sagamore MA   1:02:23 10:03
94 Ed Baker 66 M Milton MA   1:02:46 10:07
95 Madeleine Marken 61 F Falmouth MA 1:03:10 10:10
96 Frank Rodrigues 64 M Norton MA   1:05:27 10:32
97 Herbert Greene 57 M Quincy MA   1:05:52 10:37
98 Lena Monteiro 20 F Plymouth MA   1:06:07 10:39
99 Susan Healey 44 F Plympton MA   1:06:07 10:39
100 Bruce Vierra 47 M Tiverton RI   1:07:53 10:56
101 Patricia Purcell 40 F Braintree MA   1:08:35 11:03
102 Larry Wells 48 M No. Attleboro MA   1:09:41 11:13
103 Kelly Honiker 24 F Braintree MA   1:12:44 11:43
104 Anne Marie McDonald 63 F Weymouth MA   1:14:10 11:57
105 Cynthia Kennedy 45 F Plymouth MA   1:16:10 12:16
106 Marsha Holman 37 F Plymouth MA  1:18:11  12:35
107 Philip E. O'Connell 79 M Plympton MA   1:26:38 13:57
Back to top



RESULTS - STRAWBERRY SHORTCAKE 2-MILE FUN RUN
May 19, 2001, Upland Sportsman's Club, Plympton, Mass.

 Place Name Age Sex
1 Bobby Holt 12 Boy
2 Kyle Austin 13 Boy
3 Chris Channell 10 Boy
4 Alfred Channell 9 Boy
5 Katy Holt 10 Girl
6 Felicia Morse 43 Female
7 Unknown Entrant    
8 Cherie Sorois 15 Girl
9 Mauna Healey 7 Girl
10 Norman Everett 13 Boy
11 Christian Johnson 8 Boy
12 Unknown Entrant    
13 Kalyn Healey 16 Girl
14 Ashley Austin 10 Girl
15 Jennifer Wassmouth 14 Girl
16 Gail Rege 53 Female
17 Elizabeth Dickenson 6 Girl
18 Sam Dickenson 8 Boy


FUN RUN AWARDS - BOYS

 Name Age Place
Bobby Holt 12 1
Kyle Austin 13 2
Chris Channell 10 3


FUN RUN AWARDS - GIRLS

 Name Age Place
Katy Holt 10 1
Cherie Sirois 15 2
Mauna Healey 7 3
Back to top


RESULTS - 2-MILE SCOOTER RACE

 Place Name Age Sex
1 Tim Sweeney  13  Boy
 2 Kelley Sweeney 10 Girl
3 Corey Efron 12 Boy
4 Kimberly Wassmouth 11 Girl
5 John Wilder 9 Boy
6 Bridget Noyes 9 Girl
7 Emma Noyes 9 Girl
8 Dylan Chadbourne 8 Boy
9 Erica Schultz 9 Girl
10 Brian Dries 9 Boy


SCOOTER RACE AWARDS - BOYS

 Name Age Time Place
Tim Sweeney 10 7:21 1
Cory Efron 12 8:53 2
John Wilder 9 9:00 3

SCOOTER RACE AWARDS - GIRLS

 Name Age Time Place
Kelly Sweeney 10 8:50 1
Kimberly Wassmouth 11 8:56 2
Bridget Hoyes 9 9:33 3
Back to top

Home Page